24 lipca 1927 roku, w katolickim kościele farnym w Tiegenhagen (dzisiejszy Cyganek) odbyła się uroczysta liturgia święta w intencji katolickich stowarzyszeń pracowniczych. Od ich utworzenia na Żuławach mijało dwadzieścia pięć lat. Można przypuszczać, że odbyła się również procesja w której obok chorągwi korporacyjnych niesiono kościelne. W tym najstarszą zachowaną w miejscowej parafii chorągiew Związku Wieńca Różanego. (Do naszych czasów przetrwało zjawisko pod postacią kół różańcowych.)
Od jej ujawnienia WUOZ w Gdańsku minęło trochę czasu, to i tutaj ją pokażę. Stan techniczny raczej kiepski więc leży złożona w sejfie gdzieś na Mierzei czekając, na zgromadzenie środków, na konserwację.
A wracając do tematu we wspomnianych na wstępie uroczystościach wzięły udział :
Der Arbeiter Verein Kat. Kapelle Danzig dem Bruder Verein Tiegenhagen,
Bete u. arbeite Kath. Arbeiter Verein St. Andreas Gr. Lichtenau,
Kath. Arbeiter Verein Neuteich
Kath. Arb. Verein Tiegenhof
Kath. Arb. Verein Fürstenwerder
Kath. Arbeiter Verein Bärwalde (dewiza – Gott Vaterland Arbeit)
Gew. v. Bruder Verein Schöneberg a W.
Kath.Gesellen Verein Teigenhof
Do drzewca flagowego przybito okolicznościowe, mosiężne plakietki pamiątkowe, z których co wyżej spisałem dla potomności, zachowując oryginalną pisownię.
Niżej unikatowy w regionie sztandar maryjny i plakietki z drzewca sztandarowego.
Na jednej z piszczałek organów kościoła św. Mikołaja znaleziono także mosiężne plakietki. Przesłanie upamiętniające działania firmy Franz Emil Berta z miasta Fulda przy organach kościoła. Nie dotarliśmy jeszcze do kronik sprzed 1945, więc trudno powiedzieć co dostawca świec dworu papieskiego narozrabiał w Tiegenhagen. Pamiątkowe plakietki sugerują finansowanie remontu całego instrumentu albo jakiejś części organów.
Nie wiem czy umieszczenie plakietek na piszczałce było częścią umowy, czy miłym gestem. Widzieć je mógł tylko organista albo konserwator instrumentu.
Jak by nie było, dobrze się stało, że choć przypadkiem, mogę o tę fabrykę wydłużyć listę donatorów świątyni.
Pytel Jerzy
źródło: Forum Dawny Gdańsk