WYMIANA I KONSERWACJA OKIEN
10 czerwca 2016 roku rozpoczęliśmy kolejny etap upiększania naszej świątyni p.w. św. Mikołaja w Cyganku. Konserwacja okien wschodniej ściany, oraz wymiana okien ścian północnej i południowej prezbiterium i podstawy wieży. Dzięki pracom przy oknach w prezbiterium w tym roku zakończymy główne prace przy konstrukcji budynku.
Także trwają prace przy konserwacji północnej ściany podstawy wieży wraz z przyporami. Przygotowujemy podstawę wieży do odbudowania całej konstrukcji. Rozpoczęły się prace przy projekcie budowlanym dla odtworzenia konstrukcji wieży, która pod koniec II-ej wojny została zdemontowana.
Prace możemy prowadzić dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędowi Marszałkowskiemu Woj. Pomorskiego w Gdańsku, Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, Urzędowi Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański i Parafian naszej wspólnoty św. Mikołaja w Cyganku.
Także otrzymaliśmy dotację od Wojewódzkiego Pomorskiego Konserwatora Zabytków na projekt budowlany wieży kościoła. Jednak jest tylko 1/3 wymaganej kwoty. Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć naszą parafię w tworzeniu projektu budowlanego wieży będziemy wdzięczni za każdą pomoc.
Zakończono wymianę okien w świątyni Św. Mikołaja w Cyganku
Zakończono realizację zadania Cyganek/Żelichowo, kościół p.w. św. Mikołaja (XIV w.), konserwacja lica ściany północnej podstawy wieży z wymianą stolarki okiennej w podstawie wieży i prezbiterium.
Prace konserwatorsko – budowlane pokryto ze środków finansowych :
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwa Pomorskiego
Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków
Urzędu Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański
oraz ze środków własnych Parafii.
Prace prowadzono na podstawie Pozwolenia Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z Gdańsku i Pozwolenia na budowę Starosty nowodworskiego. Trwały od maja do września 2016 roku.
W ramach zadania wykonano prace konserwatorskie i roboty budowlane w kościele p.w. św. Mikołaja w Żelichowie polegające m.in. na wymianie okien ściany południowej i północnej prezbiterium (cztery szt.) i w podstawie wieży (dwie szt.), prace konserwatorskie przy stolarce okiennej w ścianie wschodniej prezbiterium – 2 szt. (wraz z montażem skrzydeł osłonowych – dwie szt.) oraz konserwację lica ściany północnej podstawy wieży wraz ze szkarpami. Przemurowano otwory okienne ścian północnej i południowej prezbiterium wykorzystując cegłę zabytkową. Poddano konserwacji stolarkę okienną w ścianie wschodniej prezbiterium – zdemontowano kraty, uzupełniono ubytki w strukturze drewna, wykonano wypełnienie witrażowe o wzorze romboidalnej kratownicy, uzupełniono wypełnienie górnych partii okien szkłem witrażowym. Ze ściany północnej podstawy wieży usunięto łaty cementowe, oczyszczono z nawarstwień i odkażono jej powierzchnię, wzmocniono osłabione fragmenty, uzupełniono ubytki w fugach i cegle, scalono całość kolorystycznie i zahydrofobizowano powierzchnię. Prace odebrano bez zastrzeżeń komisyjnie z udziałem przedstawiciela PWKZ w dniu 14.09.2016 r.