Jachtem do Nowego Dworu Gdańskiego. Powstanie 12 km nowego szlaku wodnego

Fot. Departament Infrastruktury UMWP

„Żeglarski raj” będzie rozbudowywany. Kolejne inwestycje na Pętli Żuławskiej będą kosztować 92 miliony złotych. Dzięki temu powstaną nowe szlaki wodne oraz przystanie i mosty zwodzone.

– Modernizacja Pętli Żuławskiej to dla samorządu pomorskiego przedsięwzięcie strategiczne. Realizując szereg nowych inwestycji, chcemy aby akweny wodne Żuław i Zalewu Wiślanego stały się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów. Będziemy modernizować istniejące przystanie oraz zlikwidujemy bariery na szlakach wodnych takich jak na przykład rzeka Tuga. Tak wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski poinformował o planach nowych inwestycji na Pętli Żuławskiej.

Tugą do Nowego Dworu Gdańskiego

Ważną inwestycją będzie otwarcie trasy żeglugowej na Tudze. Jak wyjaśnia Rafał Wasil z Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego –  Za prawie 2,5 miliona złotych zostanie przebudowany most w Żelichowie. Obecna stała konstrukcja zostanie zastąpiona nowym mostem zwodzonym. Dzięki temu, oraz dzięki remontowi mostu w Tujsku, będzie można dopłynąć do budowanej przystani żeglarskiej w stolicy Żuław – Nowym Dworze Gdańskim. Zakończenie wszystkich inwestycji planowane jest na 2018 rok.

Większy port w Krynicy Morskiej

Prawie 5 milionów złotych będzie kosztowała rozbudowa portu jachtowego w Krynicy Morskiej. Port zyska zaplecze sanitarne i socjalne. Będzie tez dźwig do wodowania jachtów. Dzięki wybudowaniu nowych pomostów pływających zwiększy się do ponad 100 liczba miejsc do cumowania jachtów – dodaje Wasil.

Dobra wiadomość na Rok Wisły

Bardzo dobre informacje dla wodniaków przekazał również Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Planowany na lato remont Śluzy w Przegalinie zostanie przełożony  i rozpocznie się pod koniec roku. Pierwotnie plan zakładał zamknięcie śluzy na cały sezon żeglarski. Jak informuje RZGW – na prośbę wodniaków, remont został przełożony. Zacznie się on jesienią 2017 i zakończy przed startem sezonu żeglarskiego 2018.

http://pomorskie.eu/

Pętla Żuławska

To projekt drogi wodnej łączącej szlaki żeglugowe Wisły, Martwej Wisły, Nogatu, Szkarpawy, Tugi, Motławy. Jest częścią międzynarodowej trasy wodnej E70 Holandia – Litwa. Przebiega przez liczne obszary Natura 2000. Najważniejsze liczby Pętli Żuławskiej to:

  • 303 kilometry szlaków wodnych
  • 4 porty żeglarskie
  • 7 przystani
  • 130 tysięcy żeglarzy w roku 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *