KOPIA JAROSŁAWSKIEJ IKONY „BRAMA MIŁOSIERDZIA” I RELIKWIE BŁOGOSŁAWIONEGO MĘCZENNIKA JOZAFATA W CYGANKU

20151111-DSC_38632-720x99906 marca 2016 roku uroczyście wniesiono do świątyni p.w. św. Mikołaja w Cyganku kopię Jarosławskiej Ikony Matki Bożej „Brama Miłosierdzia”. Ikona z Jarosławskiego sanktuarium z Podkarpacia 08 grudnia 2015 roku na życzenie Ojca Świętego Franciszka na placu świętego Piotra w Rzymie wzięła udział w otwarciu Roku Miłosierdzia. Kopię Jarosławskiej Ikony otrzymały wszystkie parafii greckokatolickie archidiecezji przemysko-warszawskiej na zakończenie obrad sobyrczyka (zjazdu duchowieństwa), który odbywał się w Przemyślu na początku marca 2016 roku. Arcybiskup Eugeniusz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce błogosławiąc ikony powiedział, „Wnieście je uroczyście do świątyń, aby wierni całej naszej archidiecezji, za wstawiennictwem Matki Bożej BRAMY MIŁOSIERDZIA, otrzymywali potrzebne łaski do wzrastania w świętości. Niech przed tym wizerunkiem Najświętszej Bogarodzicy, który dzisiaj znany jest na całym świecie, modlą się i wypraszają u Boga Miłosierdzia wszyscy, którzy go potrzebują”.

Dla parafii greckokatolickiej w Cyganku przygotowywana jest jeszcze jedna kopia Jarosławskiej „Bramy Miłosierdzia”, która będzie poświęcona w Jarosławiu w czasie obchodów jubileuszu 20-lecia koronacji ikony Papieskimi Koronami w sierpniu 2016 r. Gdy przybędzie do Cyganka, obecna wyruszy w pielgrzymkę do domów parafian, aby wierni w gronie najbliższych mogli prosić Boga o potrzebne łaski za wstawiennictwem Matki Bożej.

Nabożeństwo Maryjne przed ikoną „Brama Miłosierdzia” będzie odprawiane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 10.00.

12799253_499930496853047_3338523130981641353_nW Przemyślu każda parafia otrzymała także relikwie błogosławionego męczennika Jozafata Kocyłowskiego, biskupa przemyskiego, który w czasie prześladowania Kościoła Greckokatolickiego 17 listopada 1947 roku oddał swoje życie za wierność jedności Kościoła Greckokatolickiego ze Stolicą Apostolską. 03 marca 2016 r., kiedy parafie otrzymały relikwie, przypadała 140 rocznica od dnia narodzin biskupa męczennika. „Niech Biskup Jozafat, będzie świadkiem jedności dla naszych wiernych, aby odczuwali oni jedność z Przemyską stolicą biskupią oraz wzmacniali swoją jedności z następcą Świętego Piotra – Papieżem” – mówił Arcybiskup Eugeniusz w Przemyślu. „Kościół zbudowany jest na krwi świętych, ich życiu i świadectwie, a ich obecność wśród wiernych niech zachęca do gorliwej wiary i wytrwałości w niej. Przez stałą obecność Błogosławionego Biskupa niech ożywiają się nasze parafie nieustanną modlitwą do Boga za ich wstawiennictwem” – zachęcał Metropolita.

Uroczyste wniesienie relikwii Błogosławionego Męczennika Bpa Josafata Kocyłowskiego do parafii w Cyganku zaplanowane jest na niedzielę 10 kwietnia 2016 r.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Paweł Potoczny
Proboszcz parafii

Bł. Męczennik Jozafat Kocyłowski – biskup przemyski

Biskup Jozafat Kocyłowski był ostatnim biskupem greckokatolickim w Polsce przed likwidacją UKGC. Biskupstwo w eparchii przemyskiej objął w 1917 r. Odbudowywał zniszczone w czasie wojny struktury Cerkwi greckokatolickiej, rozwinął przemyskie seminarium duchowne dla wiernych tego Kościoła wschodniego. Po drugim areszcie w 1946 r. został przewieziony przez NKWD z Przemyśla do Kijowa. Pomimo tortur i brutalnych przesłuchań odmówił przejścia na prawosławie i zerwania jedności z Kościołem katolickim. Skazany na 10 lat łagru zmarł w 1947 r. w kolonii karno-poprawczej w Czapajiwce pod Kijowem. W 1977 r. jego ciało zostało przewiezione do Lwowa. W związku z zamiarem zniszczenia ciała przez KGB siedmiokrotnie zmieniano miejsce pochówku.

W 2001 r. papież Jan Paweł II podczas wizyty na Ukrainie ogłosił bpa Kocyłowskiego błogosławionym Kościoła katolickiego. 31 maja 2013 r. głowa błogosławionego Jozafata została przewieziona ze Stryja do Przemyśla. 13 czerwca 2013 r. Rada Miejska w Przemyślu podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy błogosławionego biskupa Jozafata Kocyłowskiego. Nazwę tę otrzymała ulica łącząca ulice: Katedralną, Adama Asnyka, Biskupa Jana Śnigurskiego i Plac Tadeusza Czackiego.

Pałac biskupów greckokatolickich został wybudowany w 1900 r. Po II wojnie światowej i likwidacji UGKC w Polsce budynek przejął Skarb Państwa. Ostatnim biskupem urzędującym w budynku był bł. Jozafat Kocyłowski, który w związku z tym, że nie mógł samodzielnie poruszać się został wyniesiony z budynku w fotelu przez funkcjonariuszy UB. Po przebudowie budynek pełnił funkcję Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
4 kwietnia 2001 roku w wyniku orzeczenia Komisji Majątkowej w Warszawie pałac został zwrócony archidiecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego. Niedawno zakończyła się jego renowacja. Udało się zachować zabytkowe podłogi i piece. Okna i drzwi wykonano na wzór tych z okresu międzywojennego. W pałacu biskupów będzie mieściła się kuria metropolitalna UKGC w Polsce oraz siedziba metropolity. Na pierwszym piętrze będzie znajdowała się wystawa ikon.

31 maja 2013 roku relikwie (głowę) przewieziono ze Stryja (Ukraina) do Przemyśla. Uroczyste wprowadzenie relikwii odbyło się 07 lipca 2013 roku. 03 marca 2016 r. przywieziono cząstkę relikwii Bł. Męczennika Jozafata Kocyłowskiego do parafii p.w. św. Mikołaja w Cyganku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *