Żywa jest tradycja w Kościele modlitwy za zmarłych. W szczególności w dniach kiedy w Kościele Rzymsko-Katolickim wspomina się Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Kościoły Wschodnie wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzą w Pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego a dni wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych wyznaczone są na tak zwane SOBOTY ZAUPOKIJNE czyli wyznaczone soboty wielkiego postu oraz sobotę, która przypadają w wigilie Zesłania Ducha Świętego. Takżee w okresie Paschalnym, a w szczególności w tygodniu po Zmartwychwstaniu kapłani wraz z wiernymi odwiedzają groby zmarłych wiernych, aby śpiewać radosne Chrystus Zmartwychwstał. W rytmie liturgicznego tygodnia w okresie zwykłym, sobota jest dniem, kiedy wspominamy wszystkich świętych i zmarłych.
Wiele lat wspólnego przenikania się tradycji i zwyczajów spowodowały to, że wierni i duchowieństwo Kościoła Greckokatolickiego modlą się za swoich zmarłych zgodnie z tradycją Kościoła Wschodniego, czyli w okresie Paschalnym, ale również modlitwy za zmarłych w listopadzie są w wielu parafiach sprawowane. Wspólnie ze znajomymi, rodzinami wierni odwiedzają groby bliskich, a w świątyniach sprawowane jest nabożeństwo za zmarłych Panachyda z czytaniem imion zmarłych – wypominki. Wierni tradycyjnie imiona zmarłych zapisywali na kartkach albo mają rodzinne POMJANYKI, w których spisane są imiona i nazwiska zmarłych i przynosili je do świątyni.
W związku z sytuacją epidemiologiczną panującą w Polsce i ograniczeniami rządowi co do ilości osób w czasie nabożeństw oraz odpowiadając na prośby wielu naszych parafian dla ułatwienia dostarczenia imion zmarłych do świątyni uruchomiliśmy platformę dla WYPOMINEK. Przycisk w menu głównym – WYPOMINKI.