Nadzwyczajne posiedzenie Kolegium Prezbiterów

W poniedziałek 4 lipca w Warszawie w klasztorze Ojców Bazylianów pod przewodnictwem abp Eugeniusza Popowicza odbyło się nadzwyczajne  posiedzenie Kolegium Prezbiterów Archieparchii Przemysko-Warszawskiej.

Posiedzenie zostało zwołane dla omówienia sytuacji zaistniałej podczas procesji w niedzielę 26 czerwca z archikatedry w Przemyślu na cmentarz wojskowy w Pikulicach. Podczas zajścia, które miało miejsce zostały sprofanowane symbole religijne: połamano krzyż procesyjny, podeptano chorągiew. Po raz pierwszy w historii demokratycznej Polski dokonano z premedytacją ataku fizycznego na grekokatolików. Dzieci idące w procesji doświadczyły otwartej przemocy podyktowanej nienawiścią do ich odmiennej religijnej i narodowej tożsamości. W najstarszym pokoleniu odżyły najgorsze wspomnienia z przeszłości.

Kolegium Prezbiterów w kontekście narastającej w Europie ksenofobii, w przededniu przyjazdu tysięcy młodych Ukraińców na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, do wszystkich komu leży na sercu dobro obydwu odwołujących się do chrześcijańskiego systemu wartości narodów, apeluje o modlitwę, refleksję  i przeciwdziałanie dobrem złu.

cerkiew.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.