NOWY DACH NA AKADEMII

DSC_0292W naszej parafii wiosną, po wybraniu nowej rady parafialnej i ułożeniu planu prac przystąpiono do działań mających na celu efektywniejszą pracę duszpasterską oraz zabezpieczenie budynków przy parafialnych. Jedną z pierwszych czynności była rozbiórka, grożącego zawaleniem budynku gospodarczego. Następnie przystąpiono do remontu dachu dawnej szkoły katolickiej w Tiegenhagen, obecnie Centrum Kultury Ukraińskiej – Akademii Świętego Mikołaja w Cyganku – Żelichowie przy parafii św. Mikołaja. A była to najwyższa pora, gdyż okazało się, w trakcie remontu, że jedna ze zmurszałych wiatrownic, pozbawiona podparcia z jednej strony, runęła na ziemię. To wydarzenie utwierdziło nas w przekonaniu, że decyzja o remoncie dachu była właściwą.

W czasie prac wykonano wszystkie przewidziane programem i stosownymi pozwoleniami roboty budowlane. Przemurowano krawędzie ścian szczytowych, wymieniono murłaty, wymieniono lub wzmocniono osłabione krokwie, zabezpieczono je przeciwpożarowo i korozji biologicznej. Ocieplono i odeskowano połacie dachu. Remont dachu ukończono.

W tym momencie należy wspomnieć słowa psalmu 127 w.1 «Jeżeli domu Pan nie zbuduje, na próżno się trudzą, którzy go wznoszą». Przez cały okres remontu (ok 3 tygodni) tylko raz spadł deszcz, lekko pomoczył otwarty budynek, ale bez poważnych szkód. Gdy w dniu wczorajszym wbito ostatniego gwoździa po południu nic nie zapowiadało deszczu, gdyż dzień był upalny. W godzinach wieczornych Pan Bóg przeprowadził próbę nowego dachu, deszcz lał przez kilka minut jak z wiadra, ale do środka nic się nie dostało. Chwalimy cię Boże za Twoją łaskawość i dobroć.

Parafia greckokatolicka p.w. Św. Mikołaja, będąca założycielem i duchowym przewodnikiem Akademii Świętego Mikołaja wraz z Archidiecezją Przemysko-Warszawską Kościoła Greckokatolickiego w Polsce współfinansowali remont dachu. Kiedy musimy, prosimy o wsparcie finansowe tam gdzie jest to możliwe. Kiedy możemy, sami finansujemy zadania konieczne do wykonania.

Mamy nadzieję, że Akademia św. Mikołaja, z pomocą Bożą będzie rozwijała się już pod nowym dachem.

o. Paweł Potoczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *