W ubiegłą sobotę, w piękną słoneczną pogodę uczestnicy międzypokoleniowego projektu „Poznajemy Żuławy z dziadkami” wybrali się na wycieczkę do domu podcieniowego Mały Holender z XVIIIw. w Cyganku. Pan Marek Opitz, gospodarz domu, oprowadził nas i bardzo ciekawie opowiadał o historii domu. Dowiedzieliśmy się, jak się w nim kiedyś żyło, do czego służył podcień, co to jest czarna kuchnia. Wspólnie z dziadkami odkryliśmy zapomniane sprzęty domowe: serowarskie, do pieczenia chleba, kulinarne, tary do prania. Była to wspaniała lekcja historii! U pana Marka było też bardzo smacznie. Najpierw obieraliśmy, drylowaliśmy i kroiliśmy jabłka specjalną obieraczką ślimakową (która nas zachwyciła). Jabłka też były bardzo pyszne. Gospodarz domu ugotował specjalnie dla nas zupę cebulową i częstował nas wspaniałym ciastem.
Potem czekało na nas nie lada wyzwanie – gra terenowa „Skarb Mennonitów”. Był to sprawdzian wiedzy o Żuławach i domu podcieniowym. Obie grupy poradziły sobie świetnie i odpowiedziały na wszystkie pytania, dzięki prawidłowym odpowiedziom udało się otworzyć kłódki do skrzyń i zdobyć skarb. Wiedza naszych uczniów i ich dziadków jest imponująca.
W sąsiedztwie domu podcieniowego Mały Holender znajduje się Cerkiew Św. Mikołaja z XIV. Dzięki uprzejmości księdza Pawła Potocznego udało się nam również zwiedzić gotycki kościół. Poznaliśmy historię Świętego Mikołaja z Miry, ksiądz opowiedział nam o najważniejszych zabytkach świątyni i odpowiadał na wszystkie nasze pytania. Mieliśmy też okazję obejrzeć wystawę planszy z cerkwiami i rękodzieła p. Ireny.
W projekcie „Poznajemy Żuławy z dziadkami” wzięło udział 30 osób. Cieszymy się, że udało się nam zorganizować takie międzypokoleniowe spotkania, wycieczki. Uczyć się o Żuławach z babcią i dziadkiem, wspólnie malować i poznawać najbliższą okolicę to wspaniałe, cenne doświadczenie.
Dziękujemy wszystkim za pomoc:
-Stowarzyszeniu Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego
– Żuławskiemu Parkowi Historycznego
-Pani Marioli Mice
-Panu Markowi Opitzowi
-Pani Annie Czoch
-Pani Monice Lackowskiej- Łącz
-księdzu Arkadiuszowi Dekańskiemu
-księdzu Pawłowi Potocznemu.
Inicjatywa nauczycieli Szkoły Podstawowej w Lubieszewie zrealizowana w ramach projektu Żuławy. Razem możemy więcej!
Kamila Żwirek, Bogusława Jastrząb,
Katarzyna Zalewska