Prawie pół tysiąca uczestników “MAŁEJ SAREPTY” w Cyganku

SONY DSCJuż od 29-ciu lat w małej miejscowości Żelichowo, koło Nowego Dworu Gdańskiego, w dniu gdy w Kościele rzymskokatolickim przypada święto Bożego Ciała, w miejscowej cerkwi służy się uroczysta Eucharystia na rozpoczęcie Małej Sarepty. 19 czerwca 2014 r. do miejscowej parafii p. w. św. Mikołaja przybyło około pół tysiąca osób (dzieci, młodzieży i starszych) z północnych dekanatów archidiecezji przemysko-warszawskiej.

W malowniczej świątyni z pierwszej poł XIV w. o godz. 9.30 administrator parafii ks. Paweł Potoczny przywitał wszystkich zebranych i rozpoczął przygotowanie do Boskiej Liturgii. W homilii ks. Paweł zwrócił uwagę na obecność Boga wśród ludzi w dwóch znakach, Słowie-Ewangelii oraz Eucharystii. “Kto z was potrafi złapać słowo? – pytał kaznodzieja dzieci – Słowa w rękę uchwycić nie można, ale gdy je zapiszemy na kartce, wtedy to słowo ujrzymy, staje się ono obecne. Możemy do niego wracać, czytać, zapamiętywać i żyć tym słowem. Najważniejszym dla nas słowem, które możemy zobaczyć jest Jezus Chrystus. Oprócz zapisanej Ewangelii, On stał się dla nas obecnym w jeszcze jeden sposób, w świętej Eucharystii pod postaciami chleba i wina. Zrobił to dla nas, abyśmy żyli Jego siłą i mocą, która objawia się w dobroci.” Wielu z obecnych tego dnia w świątyni przystąpiło do sakramentu Pokuty i Pojednania oraz do Komunii Świętej. “Dla Boga jest największą radością, gdy jego dzieci chcą być blisko niego, a Spowiedź i Komunia Święta, obecne w życiu chrześcijanina to nic innego jak obecność Dobrego Ojca, który jest ze swoimi dziećmi.” – mówił ks. Paweł Potoczny.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma uczestnicy zostali ugoszczeni przez parafian kawą i ciastem. Następnie dzieci i młodzież wzięli udział w grach i zabawach przygotowanych przez opiekunów. Dla dorosłych uczestników Małej Sarepty w świątyni odbyła się katecheza na temat “Rozwój Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma”, którą poprowadził ks. Roman Storoniak z Pasłęka.

Pan Bóg pobłogosławił nam słoneczną pogodą, więc uczestnicy, jak co roku mogli skorzystać z okazji przebywania nad morzem. Plaża w Stegnie tego dnia wypełniona była po brzegi radością dzieci Małej Sarepty. Na zakończenie dnia wszyscy powrócili do Żelichowa, aby pokrzepić przed powrotem do domu.

Dzień Bożej Łaski – Małej Sarepty po raz 29-ty dobiegł do końca. Z uśmiechami na twarzy i radością w sercu uczestnicy powrócili do domów z nadzieją oczekując przyszłorocznego spotkania. Dziękujemy radzie parafialnej parafii św. Mikołaja za techniczne przygotowanie całego spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *