15 stycznia 2017 roku w greckokatolickiej parafii w p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie odbyła się promocja najnowszego numeru kwartalnika kulturalno-społecznego PROWINCJA 4 (26) 2016. Na spotkanie przybyli redaktorzy p. Leszek Sarnowski i p. dr Andrzej Kasperek. W swoim przemówieniu redaktor główny Leszek Sarnowski mówił o PROWINCJI nie tylko jako o czasopiśmie, ale jak o wydarzeniu, w którym „małe społeczności, regionalne mogą pokazać siebie, swój sposób życia, swoje zainteresowania i kulturę.” Kwartalnik PROWINCJA od 10 lat na swoich kartach pokazuje dorobek kulturalny Żuław i Powiśla, a także życie społeczności, które zamieszkują te tereny. Pan dr Andrzej Kasperek w swoim przemówieniu zarysował szkic artykułów kwartalnika, które mówią o Żuławach w literaturze Polskiej, o nowej szansie dla żuławskich zabytków i inne. Ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii, w swoim wystąpieniu w kilku zdaniach przybliżył treść artykułu, który napisał wspólnie z Łukaszem Kępskim – Parafia p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie. Impulsem do napisania artykułu poświęconego parafii stało się wydarzenie przeniesienia relikwii patrona świątyni, św. Mikołaja Cudotwórcy. Parafia Greckokatolicka w Cyganku 17 grudnia 2016 roku uroczyście wprowadziła relikwie św. Mikołaja do świątyni wraz z XVIII wieczną ikoną patrona, którą poświęcił Patriarcha Światosław, zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego. „Św. Mikołaj obecny w swoich relikwiach w naszej parafii jest darem dla całego regionu Żuław, gdyż ta świątynia była pod Jego wezwaniem od samego początku czyli od XIV wieku. Dlatego warto, aby wszyscy ludzie, którzy wierzą we wstawiennictwo świętych wiedzieli, że blisko nich jest Hyper Hagios – Wielki Święty obecny w taki szczególny sposób, jak obecność w relikwiach.” – mówił ks. Potoczny.
W czasie spotkanie parafianie usłyszeli wiele słów podziękowania za zaangażowanie w przywracanie blasku dla zabytkowej świątyni, poprzez przeprowadzanie poszczególnych etapów remontów. Poważnym zadaniem, które stoi przed parafią jest odbudowanie drewnianej nastawy wieży, która została zdemontowano pod koniec II wojny światowej. Parafia w 2016 roku dzięki wsparciu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Gdańska przygotowała projekt budowlany wieży. Dzięki tej rekonstrukcji kościół św. Mikołaja będzie widoczny z daleka i zostanie mu przywrócony oryginalny wygląd. Także pomoże ona wielu ludziom łatwiej trafić do świętego Mikołaja.
Mamy nadzieję, że dzięki kwartalnikowi PROWINCJA informacja o nas dotrze do wielu ludzi, którzy będą chcieli nas odwiedzić w Cyganku/Żelichowie i zanieść swoje modlitwy do Boga za wstawiennictwem Wielkiego Świętego, naszego patrona św. Mikołaja.
Chcąc wesprzeć nasze prace remontowe i odbudowę wieży zapraszamy do odwiedzin naszej strony parafialnej, gdzie znajdziecie więcej informacji o remontach już zrobionych i planach remontowych na przyszłość. Informacje znajdują się w zakładce Wesprzyj nasze prace remontowe.
ks. Paweł Potoczny
Foto. Michał Majewski