Prośba o wsparcie remontów świątyni

Mieć w posiadaniu takiej rangi zabytek, jakim jest świątynia p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie to wielki zaszczyt i radość. Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które od 1300 roku dostało w opiekę tę świątynie i czujemy się z tego powodu dumni, że w pona 700 letniej historii i nam dano odcisnąć ślad swojej obecności.

Tak wielki dar jest także wielkim obowiązkiem, który odczuwamy każdorazowo gdy przechodzimy próg naszej świątyni. W latach 2007-2016 przeprowadzono gruntowne remonty konstrukcji świątyni (dach, fundamenty, ściany ryglowe, wymiana stolarki okiennej, instalacja elektryczna, przeciwpożarowa, antywłamaniowa). Na dzień dzisiejszy wszystkie remonty kosztowały ok. 2 000 000,00 zł. Bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego w Gdańsku, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański, Kurii Metropolitalnej Kościoła Greckokatolickiego w Przemyślu, nie byli byśmy w stanie wykonać tych prac. Jednak nasza niewielka wspólnota (ok. 200 osób) była w stanie uzbierać ok 15% wkładu własnego z całej kwoty remontowej.

Zrobiliśmy konieczne remonty dla zachowania budynku, następnym krokiem są prace wewnątrz świątyni. Prace konserwatorskie przy polichromii sufitu, uratowanie chóru muzycznego, ławek, naprawienie posadzki, konserwacja i złocenie ołtarza głównego oraz ambony, wymiana blatów ołtarzowych, konserwacja 4 dużych obrazów. Unikalność wewnętrznych zabytków polega na tym, że stanowią one jedną całość, gdyż powstały w latach 1740-1760.

Kolejnym dużym projektem, który chcemy zrealizować jest rekonstrukcja drewnianej nastawy wieży kościoła. Dzisiaj nasza świątynia pozbawiona wieży wygląda jak „stodoła”. Trudno ją zauważyć i łatwo ominąć. Dla potrzeb rekonstrukcji wieży w 2016 roku dzięki wsparciu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku przygotowaliśmy Projekt Budowlany do potrzeb rekonstrukcji. Wieża w naszej świątyni została zdemontowane pod koniec 1944 roku.

O wszystkich pracach remontowych można czytać na naszej parafialnej stronie https://www.cyganek.ndg.pl oraz w zakładce Remont cerkwi.

Wraz z remontami zewnętrznymi staramy się rozwijać nasze życie duchowe. W 2016 roku do świątyni sprowadzono relikwie św. Mikołaja z Bari oraz XIV wieczną ikonę Świętego, którą pobłogosławił Patriarcha Światosław zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego. W świątyni znajdują się także relikwie św. męczennika Jozafata Kuncewicza, Arcybiskupa Połockiego oraz bł. męczennika Jozafata Kocyłowskiego Biskupa Przemyskiego.

Nasz wspólnota greckokatolicka jest nieliczna, i nie jesteśmy w stanie finansować wszystkich projektów remontowych. Bardzo często wkłady własne przerastają nasze możliwości. Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie finansowe na remont XIV wiecznej świątyni p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie.

Dokonując wpłaty na potrzeby remontu, tytuł przelewu powinien być „Darowizna na cele kultu religijnego” w rozliczeniu rocznym podatku PIT do 6% kwoty dochodu można odliczyć od podatku.

Za wszelką okazaną pomoc i wsparcie zanosimy modlitwy do Boga. Za każdym razem gdy sprawowana jest Boska Liturgia w naszej świątyni.

DANE DO PRZELEWÓW

Parafia Greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Żelichowie
Żelichowo 31
82-100 Nowy Dwór Gd.

e-mail: swmikolajcyganek@gmail.com

Dla przelewów PLN-złotówkowych
Parafia Greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Żelichowie, Żelichowo 31; 82-100 Nowy Dwór Gdański
BS w Stegnie nr konta: 37 8308 0001 0000 1254 2000 0010

Dla przelewów EURO
Parafia Greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Żelichowie, Żelichowo 31; 82-100 Nowy Dwór Gdański
BS w Stegnie nr konta: 24 8308 0001 0000 1254 2000 0050

Dla przelewów w USD – Dolar Amerykański
Parafia Greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Żelichowie, Żelichowo 31; 82-100 Nowy Dwór Gdański
BS w Stegnie nr konta: 03 8308 0001 0000 1254 2000 0040

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.