RELIKWIE MĘCZENNIKÓW W CYGANKU

Relikwie abp J. Kuncewicza - parafia p.w. św. Mikołaja CyganekParafia Greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie zaprasza 10 kwietnia 2016 roku na uroczystość wprowadzenia do świątyni relikwii męczenników. Na prośbę proboszcza parafii o. Pawła Potocznego skierowaną do abpa Eugeniusza Popowicza – Metropolity Przemysko-Warszawskiego z dnia 21 grudnia 2015 roku, parafia w Cyganku/Żelichowie, parafia otrzymała relikwię świętego męczennika Arcybiskupa Połockiego Jozafata Kuncewicza (1580-1623) oraz błogosławionego męczennika Biskupa Przemyskiego Jozafata Kocyłowskiego (1876-1947). „Wierzę, że obecność świętych biskupów w naszej parafii przyniesie wiele łask dla wiernych przybywających do naszej świątyni na modlitwę” – pisał o. Paweł w liście do Metropolity.

Relikwie bpa J. Kocyłowskiego - parafia p.w. św. Mikołaja Cyganek

Kilka miesięcy później, w marcu 2016 roku, na zakończenie konferencji (soborczyka) duchowieństwa greckokatolickiego w Przemyślu, Arcybiskup Eugeniusz Popowicz wręczając relikwie bł. męczennika bpa Jozafata Kocyłowskiego dla wszystkich parafii mówił „weźcie te relikwie biskupa męczennika Jozafata, niech one będą znakiem jedności z przemyską stolicą biskupią. Niech przez modlitwę i wstawiennictwo błogosławionego męczennika Jozafata bóg wzmacnia nas w budowaniu jedności”.

„Bóg podzielił się z nami męczennikami. Sam wziął ich dusze, a ciała pozostawił dla nas, aby ich święte kości nieustannie przypominały nam o ich cnotach” – powiedział św. Jan Chryzostom. Módlmy się wspólnie, aby świadectwo życia świętych przyczyniało się do wzrostu naszej wiary i miłości do Boga i tych, kogo stawia On na naszej drodze życia.

Program uroczystości

10.00 – procesja z relikwiami św. Jozafata Kuncewicza i bł. męczennika Jozafata Kocyłowskiego.

10.10 – Mołebeń do błogosławionych męczenników Kościoła Greckokatolickiego

10.30 – Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego

11.45 – Poświęcenie Ikon Męczenników.

 

Więcej informacji o świętych męczennikach: RELIKWIE MĘCZENNIKÓW W PARAFII GRECKOKATOLICKIEJ P.W. ŚW. MIKOŁAJA W CYGANKU/ŻELICHOWIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.