Wystawa „Dawniej i dziś” – biblioteka organistów St. Nicolaus- Kirche w ówczesnym Tiegenhagen

DSC_0001W czasie trwania Dni Otwartych Żuławskich Zabytków po zakończeniu Boskiej Liturgii ks. Paweł Potoczny – administrator w parafii p. w. ś Mikołaja otworzył wystawę p. t. „Dawniej i dziś. Muzyka w tradycjach Kościoła Katolickiego”. Po raz pierwszy w Cyganku można zobaczyć zbiory ksiąg liturgicznych oraz dokumentację ostatnich przedwojennych organistów St. Nicolaus- Kirche w ówczesnym Tiegenhagen.

Prezentowane na niej zbiory pochodzące sprzed 1939 r. śpiewniki, nuty oraz co wydaje się najciekawsze zeszyty, z ręcznymi zapiskami muzyków. Wśród zaprezentowanych zbiorów zobaczyć można pochodzącą z początków XX w. księgę z nutami do „Deutsche Messe”. Utworu skomponowanego w 1827 roku przez Franciszka Szuberta. Zbiory te to niezwykła podróż po muzyce sakralnej Żuław oraz próba przypomnienia, że jeszcze niecałe 100 lat temu organy znajdujące się w naszym kościele, jak wspominają dawni parafianie, były jednymi z najlepszych w całym regionie.

Księgi liturgiczne, Służebnyk z 1905 roku oraz modlitewniki dla wiernych z pierwszej poł. XX w. Posoborowy Mszał Rzymski i ewangeliarz do czytań liturgicznych wg kalendarza juliańskiego z 1967 r.

Wystawę można oglądać do końca września w każdą niedzielę od godz. 11.30 do 14.00. Także w inne dni po wcześniejszym umówieniu się.

Wystawę przygotowała Akademia św. Mikołaja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *