25-lat NIEPODLEGŁEJ UKRAINY

W środę 24 sierpnia 2016 roku Ukraina świętowała 25-ą rocznicę odzyskania niepodległości. Wspólnota parafii greckokatolickiej w Cyganku tego dnia o godz. 18.00 zebrała się wspólnej modlitwie. Mołebeń do św. Włodzimierza i Olgi i wszystkich świętych narodu Ukraińskiego odprawił o. Paweł Potoczny – proboszcz parafii. W modlitwie proszono wstawiennictwa świętych przed Bogiem za pokój na Ukrainie, mądre decyzje przywódców i świętość całego narodu. Po zakończeniu mołebnia odprawiono Boską Liturgię w intencji całego Narodu Ukraińskiego. Szczególnym wezwaniem były prośby w intencji pokoju i zakończenia działań wojennych na Ukrainie.

Tego dnia do naszej parafii zawitali goście z Ukrainy. Byli to o. Mikołaj Berdnyk, proboszcz greckokatolickiej parafii św. Włodzimierza Wielkiego w Sarnach (Ukraina) oraz ks. Władysław Łukasiewicz, proboszcz rzymskokatolickiej parafii Przemienienia Pańskiego w Sarnach (Ukraina). Sarny są miastem partnerskim Nowego Dworu Gdańskiego od 2008 r.

 


SarnySarny

Opis:

W 1885 roku na trasie linii kolejowej została założona niewielka drewniana stacyjka. I tak pojawiła się na mapie poleskiej kolei malutka stacja „Sarny”. Dla pracowników stacji zaczęto budować mieszkanie, osiedle wyraźnie zaczęło rosnąć wraz z liczebnością mieszkańców. Dziś w Sarnach istnieje 12 przedsiębiorstw budowlanych, 5 przedsiębiorstw transportowych i 17 przedsiębiorstw przemysłowych. W ostatnich łącznie pracują prawie 3 tysiące osób.Sarny stały się znane całemu światu z powodu istnienia w okolicy bazy wojskowej „Sarny”. W Sarnach była zniszczona ostatnia wyrzutnia rakiet średniego zasięgu w ramach umowy między byłym ZSRR i USA.

W mieście mieszkał krótko George (Jerzy) Charpak, który zdobył w 1992 roku Nagrodę Nobla z Fizyki za wkład w dziedzinie opracowania detektorów cząstek.

Ilość mieszkańców: ok. 28 tys.

Strona internetowa miasta Sarny: http://sarny.osp-ua.info/

Zakres współpracy:
Oświata, nauka, kultura, sztuka, sport, turystyka, pomoc społeczna

Data podpisania współpracy:

Czerwiec 2008

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *