32-GA MAŁA SAREPTA W CYGANKU

15 czerwca 2017 roku w parafii greckokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Cyganku po raz 32-gi odbyła się Mała SAREPTA. Celem spotkania dzieci i młodzieży w Cyganku jest wspólna modlitwa i zabawa. W tym roku uczestnicy Małej Sarepty w Cyganku mieli okazję modlić się przed relikwiami św. Mikołaja, które do parafii przybyły w 2016 roku z Bari, oraz św. Jozafata Kuncewicza, którego Jubileusz 150-lecia kanonizacji obchodzony jest w Kościele Greckokatolickim.

Na spotkanie do Cyganka przyjechały dzieci i młodzież z dekanatów Elbląskiego i Olszyńskiego archidiecezji przemysko-warszawskiej oraz z gdańskiej parafii.

Modlitwa rozpoczęła się nabożeństwem do św. Mikołaja, której przewodniczył o. Roman Storoniak z Morąga. Po zakończeniu mołebnia rozpoczęła się Boska Liturgia, której przewodniczył o. Mitrat Jan Łajkosz, syncel biskupi do spraw katechizacji archidiecezji Przemysko-Warszawskiej, wraz z księżmi z dekanatu elbląskiego. Homilię wygłosił o. Igor Hubacz, w której zwrócił uwagę na potrzebę pamięci o Bogu także w czasie wakacji.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii o. Jan Łajkosz, przewodniczący archidiecezjalnej komisji katechetycznej nagrodził laureatów archidiecezjalnego artystycznego konkursu „Jubileusz 400-lecia zgromadzenia Ojców Bazylianów”.

Tradycyjnie po modlitwie parafianie przygotowali poczęstunek, po którym dzieci wzięły udział w licznych zabawach i atrakcjach przygotowanych przez Żuławski Ośrodek Kultury z Nowego Dworu Gdańskiego. Małą Sareptę w tym roku odwiedził także burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego wraz z małżonka. Starsi uczestnicy sarepty wysłuchali wykładu historyka pana Łukasza Kępskiego na temat „Historia świątyni św. Mikołaja w Cyganku”.

Stałym punktem programu Małej Sarepty jest wyjazd nad morze.

Mamy nadzieję na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.