65-lecie parafii w Cyganku

Parafia greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie świętowała jubileusz 65-lecia w wigilię święta Przemienienia Pańskiego. 18 sierpnia 1952 roku pierwszą boską liturgię w tradycji Kościoła Greckokatolickiego odprawił ks. Mitrat Bazyli Hrynyk. „Nasza parafia ma dwie szczególne daty, które mówią o jej początku” – mówił w homilii ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii. „Pierwszą datą jest 07 kwietnia 1948 roku, gdy w Nowym Dworze Gdańskim po raz pierwszy na Żuławach zabrzmiała Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma. Druga data to 18 sierpnia 1952 roku, gdy wiernym grekokatolikom pozwolono modlić się w tej starej czternastowiecznej świątyni w Cyganku/Żelichowie. Do dnia dzisiejszego jesteśmy tutaj, tworzymy tę wspólnotę i rozwijamy nasze dziedzictwo.”

„Wierzymy, że to z woli Boga nabożeństwa tutaj w Cyganku rozpoczęły się w wigilię święta Przemienienia Pańskiego. To wydarzenie na zawsze miało przemienić Żuławską rzeczywistość o obecność Kościoła Greckokatolickiego w tym miejscu, ale i nie tylko tu. To z tej parafii, z Cyganka ks. Hrynyk wyjeżdżał z misją posługi wiernym na tereny zachodniej Polski. Rozpoczął on odprawianie nabożeństw dla grekokatolików w takich miejscowościach: Nowy Dwór Gdański – 07-04-1948, Bytów – 1950, Cyganek/Żelichowo – 18-08-1952, Gdańsk – 1957, Dzierzgoń 07-01-1957, Bobolice – 1958, Szczecinek – 1959, Barkowo -1960. W 1967 roku powrócił do Przemyśla, gdzie był proboszczem przed wojną. Tam zmarł 31 maja 1977 roku.” – mówił ks. Paweł.

Na zakończenie Boskiej Liturgii ks. Jarosław Gościński – dziekan dekanatu elbląskiego złożył życzenia wszystkim obecnym parafianom z okazji jubileuszu parafii oraz poświęcił owoce i warzywa przyniesione na święto Przemienienia.

W uroczystości także wzięli udział zaproszeni goście ks. Antoni Mikielewicz, proboszcz rzymsko-katolickiej parafii Przemienienia Pańskiego, w której w 1948 roku odprawiono Boską Liturgię, ks. Mariusz Pietrzykowski z parafii Niepokalanego Serca Maryi w Nowym Dworze Gdańskim, ks. Piotr Hudko z parafii greckokatolickiej Trójcy Świętej z Braniewa, oraz pan Jacek Michalski Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *