FIGURA MATKI BOŻEJ Z DZIECIĄTKIEM W CYGANKU

DSC_2416W dniu Złożenie czcigodnego PASA Najświętszej Bogurodzicy 13 września 2016 roku w naszej świątyni ustawiono figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Figura jest podarunkiem św. p. Anastazji Potocznej, która przed śmiercią przekazała ją swojemu wnukowi, obecnemu proboszczowi parafii o. Pawłowi Potocznemu.

Figura Matki Bożej została odnaleziona 1958 roku w Żugieniach pod zwałami śmieci gdzie gnieździły się wszy i pchły. Odnowiona była w 1980 roku. Przez wiele lat figura stała w domu Anastazji i Józefa Potocznych w godnym miejscu. Wokół Matki Bożej zbierała się rodzina na wspólnej modlitwie. Wielokrotnie była wypożyczana na pogrzeby, gdzie była ustawiana przy głowie zmarłego, aby w ten sposób towarzyszyć w przejściu do wieczności. Poprzez przewożenie z miejsca na miejsce uległa lekkim uszkodzeniom, co wymagało kolejnych prac naprawczych. W 2016 roku p. Ewa Pytel naprawiła uszkodzenia, uzupełniła brakujące kamienie w koronie i pokryła figurę nowymi kolorami.

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem została ustawiona na północnej ścianie świątyni, na starodawnym podeście Anioła, który trzyma w ręku tarczę z napisem O Maria Königin des Himmels Bete für uns, co znaczy O Mario Królowo niebios módl się za nas.

Niech to wezwanie będzie naszą modlitwą przed Jej obliczem w Cyganku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.