PARAFIA W CYGANKU/ŻELICHOWIE ZAKOŃCZYŁA REMONT XIV-WIECZNEGO KOŚCIOŁA

DSC_063429 września 2015 roku Państwowe Pracownie Konserwatorskiego oddział w Gdańsku – firma zajmująca się remontem naszego Kościoła zgłosiła roboty budowlano-konserwatorskie przy ścianach ryglowych i wymianie stolarki okiennej Cerkwi św. Mikołaja w Cyganku. Wojewódzki Inspektor ds. zabytków z Gdańska p. Anna Kubera odebrała bez zastrzeżeń roboty budowlane. Tym samym zakończono obecny etap remontu świątyni.

W zakres prac budowlanych wchodziła naprawa i wymiana belek ryglowych i słupów, dezynfekcja ceglanych elementów ścian, wzmocnienie, wypełnienie i przemurowanie ubytków murów, spoinowanie murów, uzupełnienie i wzmocnienie podwaliny, wymiana stolarki okiennej, wytynkowanie i pomalowanie ścian wewnątrz. Wszystkie pracy zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i konserwatorską.

Powyższe prace są finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Pomorskiego Konserwatora Zabytków, Starostwo Powiatowe Nowy Dwór Gdański i Parafię Greckokatolicką p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie.

Oprócz wspomnianego zakresu prac, parafia Greckokatolicka w Cyganku w całości sfinansowała wymianę instalacji elektrycznej, założenie alarmów przeciw pożarowych i antywłamaniowych. Zakupiono do świątyni nowy żyrandol oraz kinkiety, które będą rozświetlały naszą przepiękną zabytkową świątynie. Koszt instalacji to ok. 60 000 zł.

Urząd Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański wraz z Parafią finansują prace przy ścianie zachodniej podstawy wieży. Czyszczenie i dezynfekcja cegieł, spoinowanie muru oraz czyszczenie i malowanie drzwi wejściowych do cerkwi. Także remont zabytkowych zamków do drzwi i dorobienie kluczy. Prace przy podstawie wieży jeszcze trwają.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, urzędom oraz ludziom dobrej woli za wsparcie inicjatywy remontowej. Dzięki tegorocznemu wsparciu możemy zakończyć trzeci etap prac ratunkowych XIV -wiecznego budynku (w latach 2007-2010 wyremontowano dach i fundamenty).

Naszymi planami na przyszłość jest wymiana pozostałych okien w prezbiterium, kontynuacja prac przy podstawie wieży i w efekcie odbudowanie wierzy, która w 1945 r. została zdemontowana.

Mamy nadzieję, że przy błogosławieństwie Wszechmogącego Boga, któremu dzisiaj składamy dziękczynienie za siły i Jego działanie przy tym remoncie, oraz finansowym wsparciu instytucji państwowych będziemy mogli zrealizować nasze plany.

o. Paweł Potoczny
Proboszcz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.