PARAFIA W CYGANKU/ŻELICHOWIE ZAKOŃCZYŁA REMONT XIV-WIECZNEGO KOŚCIOŁA

DSC_063429 września 2015 roku Państwowe Pracownie Konserwatorskiego oddział w Gdańsku – firma zajmująca się remontem naszego Kościoła zgłosiła roboty budowlano-konserwatorskie przy ścianach ryglowych i wymianie stolarki okiennej Cerkwi św. Mikołaja w Cyganku. Wojewódzki Inspektor ds. zabytków z Gdańska p. Anna Kubera odebrała bez zastrzeżeń roboty budowlane. Tym samym zakończono obecny etap remontu świątyni.

W zakres prac budowlanych wchodziła naprawa i wymiana belek ryglowych i słupów, dezynfekcja ceglanych elementów ścian, wzmocnienie, wypełnienie i przemurowanie ubytków murów, spoinowanie murów, uzupełnienie i wzmocnienie podwaliny, wymiana stolarki okiennej, wytynkowanie i pomalowanie ścian wewnątrz. Wszystkie pracy zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i konserwatorską.

Powyższe prace są finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Pomorskiego Konserwatora Zabytków, Starostwo Powiatowe Nowy Dwór Gdański i Parafię Greckokatolicką p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie.

Oprócz wspomnianego zakresu prac, parafia Greckokatolicka w Cyganku w całości sfinansowała wymianę instalacji elektrycznej, założenie alarmów przeciw pożarowych i antywłamaniowych. Zakupiono do świątyni nowy żyrandol oraz kinkiety, które będą rozświetlały naszą przepiękną zabytkową świątynie. Koszt instalacji to ok. 60 000 zł.

Urząd Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański wraz z Parafią finansują prace przy ścianie zachodniej podstawy wieży. Czyszczenie i dezynfekcja cegieł, spoinowanie muru oraz czyszczenie i malowanie drzwi wejściowych do cerkwi. Także remont zabytkowych zamków do drzwi i dorobienie kluczy. Prace przy podstawie wieży jeszcze trwają.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, urzędom oraz ludziom dobrej woli za wsparcie inicjatywy remontowej. Dzięki tegorocznemu wsparciu możemy zakończyć trzeci etap prac ratunkowych XIV -wiecznego budynku (w latach 2007-2010 wyremontowano dach i fundamenty).

Naszymi planami na przyszłość jest wymiana pozostałych okien w prezbiterium, kontynuacja prac przy podstawie wieży i w efekcie odbudowanie wierzy, która w 1945 r. została zdemontowana.

Mamy nadzieję, że przy błogosławieństwie Wszechmogącego Boga, któremu dzisiaj składamy dziękczynienie za siły i Jego działanie przy tym remoncie, oraz finansowym wsparciu instytucji państwowych będziemy mogli zrealizować nasze plany.

o. Paweł Potoczny
Proboszcz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *