PEREGRYNACJA KOPII IKONY MATKI BOŻEJ „BRAMY MIŁOSIERDZIA” NA ŻUŁAWACH

DSC_0001W dniach 22-29 maja 2016 roku odbyła się peregrynacja kopii ikony Matki Bożej „BRAMA MIŁOSIERDZIA”. Kopia ikony Jarosławskiej Bogurodzicy, która przybyła na żuławy z Pieniężna, została wykonana w 2003 roku na prośbę o. Artura Masłeja, proboszcza z Pieniężna. Była to pierwsza kopia ikony „BRAMA MIŁOSIERDZIA”, która przybyła na północ Polski po przesiedleniu grekokatolików w ramach Akcji Wisła w 1947 roku. Ikona w pierwszym dziesięcioleciu XXI-ego wieku nawiedziła niemal wszystkie parafie dekanatów elbląskiego i olsztyńskiego archidiecezji przemysko-warszawskiej.

22 maja 2016 roku Ikona uroczyście została wprowadzona do parafii greckokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie. Nabożeństwo Maryjne – Mołebeń rozpoczęło duchową wędrówkę parafian do świątyni Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu, gdzie znajduje się oryginalna ikona Matki Bożej „BRAMA MIŁOSIERDZIA”. Ta sama, która na prośbę Ojca Świętego Franciszka 08 grudnia 2015 roku na Placu św. Piotra w Rzymie, stała się oficjalnym Maryjnym wizerunkiem na Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia dla całego Kościoła Katolickiego.

„Brama Miłosierdzia”, to ta ikona była obliczem Maryjnym dla naszych przodków, którzy stając przed nią w modlitwach wypraszali potrzebnych łask od Boga. Dzisiaj w tym wizerunku Miłosierdzia spogląda na nas Bóg, abyśmy zaczerpnęli z Jego miłości dla naszego życia.” – mówił w homilii o. Paweł Potoczny. „Przez najbliższy tydzień to Oblicze Bożej Miłości będzie obecne u naszych braci obrządku Rzymsko-katolickiego w Nowym Dworze Gdańskim, Ostaszewie i Jezierniku. Wielka łaska, którą obdarował Bóg nasz Kościół, niech będzie także doświadczeniem naszych współbraci.”

W następnych dniach ikona odwiedziła parafie Przemienienia Pańskiego i Niepokalanego Serca Maryi w Nowym Dworze Gdańskim, św. Jana Chrzciciela w Ostaszewie i św. Jerzego w Jezierniku. Wierni licznie przybywali na nabożeństwa Maryjne, Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

W czwartek 26 maja 2016 roku przed ikoną modliły się dzieci i młodzież, którzy przybyli do Cyganka na MAŁĄ SAREPTĘ. Zgodnie z planem duszpasterskim archidiecezji przemysko-warszawskiej na Rok Miłosierdzia, tego dnia drzwi świątyni w Cyganku były drzwiami miłosierdzia dla pielgrzymów.

Peregrynacja kopii ikony Matki Bożej „BRAMA MIŁOSIERDZIA” z Pieniężna na Żuławach dobiegła końca. Był to kolejny przystanek roku Miłosierdzia. Następnym przystankiem będzie jubileusz 20-lecia Koronacji Cudownej Ikony „BRAMA MIŁOSIERDZIA”, który odbędzie się w Jarosławiu w dniach 18-19 sierpnia 2016 r. B.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy.


 

Kopia Ikony „BRAMA MIŁOSIERDZIA” znajduje się w parafii greckokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie, jak również we wszystkich innych parafiach greckokatolickich Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej. Świątynie odpustowe na rok Miłosierdzia są: Parafia Pokrowy Matki Bożej w Olsztynie (ul. Lubelska 12), Parafia Zaśnięcia NMP w Warszawie (ul. Miodowa 16), Parafia Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu – Sanktuarium Maryjne „BRAMA MIŁOSIERDZIA” (ul. Cerkiewna 3), Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Przemyślu (ul. bł. Jozafata Kocyłowskiego 4).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.