Przeniesienie relikwii św. Mikołaja – odpust w Cyganku/Żelichowie

W poniedziałek 22 maja 2017 roku w dniu liturgicznego wspomnienia Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja z Mirry Likijskiej do Bari  greckokatolicką parafię p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie odwiedził arcybiskup Jan Martyniak, biskup emeryt archidiecezji Przemysko-Warszawskiej. Parafia w Cyganku jest jedną z trzech parafii greckokatolickich w Polsce, w których znajdują się relikwie św. Mikołaja z Bari. „W ten szczególny dzień dla naszej wspólnoty parafialnej, proszę księdza Arcybiskupa o modlitwę za naszą parafię, rodziny, chorych, aby św. Mikołaj, obecny wśród nas w swoich relikwiach wypraszał wszystkich potrzebnych łask dla nas na drodze do Królestwa Bożego.” – powiedział proboszcz parafii o. Paweł Potoczny witając dostojnego gościa.

Arcybiskup Jan w homilii zwrócił szczególną uwagę na miłosierdzie, o którym nie tylko mamy opowiadać, ale praktykować każdego dnia: „Nasz Patron św. Mikołaj tym miłosierdziem żył, potrafił dostrzec potrzebę każdego człowieka, i co ciekawe to widzenie potrzeby trwa do dzisiaj. On pomaga i wspiera wszystkich, którzy z wiarą uciekają się do Niego w swoich modlitwach. Dzisiaj cieszy się Bari, jak śpiewaliśmy w troparionie, dzisiaj cieszy się też Moskwa, gdyż cząstka relikwii za zgodą Papieża Franciszka pielgrzymuje do Rosji, ale dzisiaj cieszy się także ta mala miejscowość Cyganek bo Wielki Święty zechciał przebywać wśród wierzących ludzi.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii pomodlono się Panachydę, nabożeństwo za zamarłego o. Mitrata Bazylego Hrynyka, pierwszego proboszcza parafii, którego 40-rocznica od śmierci przypada 31 maja.

Na uroczystości do Cyganka przybyli kapłani o. Mitrat Józef Ulicki z parafii Greckokatolickiej w Gdańsku oraz o. Roman Storoniak i o. Igor Hubacz z dekanatu elbląskiego. Wierni mieli okazję także skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

 

Parafia Greckokatolicka p.w. św. Mikołaja jest pierwszą oficjalnie działającą parafią Greckokatolicką po przesiedleńczej Akcji Wisła w 1947 roku. o. Mitrat Bazyli Hrynyk jako pierwszy kapłan w sierpniu 1948 roku otrzymał prymasowski indult z pozwoleniem na odprawianie według kalendarz juliańskiego. (Zob. I. Hałagida, Szpieg Watykanu, kapłan greckokatolicki ks. Bazyli Hrynyk (1896-1977) s. 66, przypis 37.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.