Przystań Kajakowa w Cyganku/Żelichowie przy naszej parafii.

przysatn_zelichowoW ciągu kilku ostatnich dni przeprowadziliśmy szereg konsultacji związanych z przystanią kajakową, która w ciągu 2018/2019 roku ma powstać przy naszej parafii. Konsultacje przeprowadzaliśmy w Urzędzie Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański z przedstawicielami Urzędu Miasta i Rady Parafialnej. Po naniesieniu uwag i poprawek wstępny projekt został przedstawiony Radzie Parafialnej i Ekonomicznej parafii do zatwierdzenia. Przystań kajakowa w Żelichowie (zaznaczenie na czerwono) jest jedną z kilku, które mają także powstać w Nowym Dworze Gdańskim, Osłonce i Kępkach. oprócz rzeki Tugi,  p0owstaną także przystanie na rzekach Nogat i Szkarpawa.

W ramach budowanej przystani infrastruktura będzie zawierała 1 wiatę podwójna i dwie pojedyncze, ciągi komunikacyjne, pomost, palenisko na ognisko, suszarki na kajaki. Także uzbrojone w media pole biwakowe.

Przystań Kajakowa i pole biwakowe na rzece Tudze w Żelichowie będzie leżała na szlaku rzeki Tugi-Świętej. Zlokalizowana będzie przy XIV-wiecznym kościele św. Mikołaja i opodal domu podcieniowego Mały Holender, w pobliżu dawnego cmentarza dwunastu wsi.

Budowa przystani kajakowej jest częścią dużego projektu Pomorskich Szlaków Kajakowych, który został uznany jako jeden z trzech potencjalnych przedsięwzięć strategicznych Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej Pomorska Podróż na lata 2014-2020.

Także w najbliższych latach (2017/2018) planowana jest budowa ścieżki rowerowej, która będzie przebiegała po wale przeciw powodziowym rzeki Tugi ok 50 m. od naszej świątyni.

Mamy nadzieje, że powyższe inwestycje zachęcą wielu ludzi do odwiedzenia naszej świątyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.