Remont 2023

REMONTUJEMY ŚCIANĘ WSCHODNIĄ

Kolejny etap prac konserwatorskich przy naszej świątyni z XIV wieku rozpoczęliśmy. Zgodnie ze strategią i planem konserwacji w tym roku przystąpiliśmy do kolejnego etapu zabezpieczenia elewacji. 

W zakres prac przy południowej części ściany wschodniej wchodzą:

  1. Fotograficzna inwentaryzacja obiektu przed pracami konserwatorskimi i w ich trakcie
  2. Dezynfekcja
  3. Usunięcie wszystkich zapraw cementowych i cementowo – wapiennych

więcej

TRWAJĄ PRACE KONSERWATORKSKIE PRZY OBRAZACH EWANGELISTÓW

W ubiegłym roku rozpoczęliśmy prace konserwatorskie przy ikonostasie w naszej świątyni. Dzięki wsparciu naszych parafian zabezpieczyliśmy konstrukcję ikonostosu oraz dostosowaliśmy ją kolorystycznie do stolarki wewnątrz kościoła. Również dzięki dobremu sercu prywatnych ofiarodawców, otrzymaliśmy w depozyt do parafii ikony autorstwa Teofila Kopystyńskiego, dwoje drzwi diakońskich oraz 6 ikon patriarchów Starego Testamentu. 

W bieżącym roku kontynuujemy prace konserwatorskie przy ikonach 4 ewangelistów, które znajdują się w carskich wrotach. Ikony datowane są na przełom XIX i XX wieku. W pozwoleniu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków wskazano program prac konserwatorskich. Między innymi do wykonania jest: usunięcie pociemniałego werniksu, zabrudzeń powierzchownych i usunięcie wtórnych retuszy. Jest to tylko jeden z 18 wskazanych etapów konserwacji.

więcej

TRWAJĄ PRACE KONSERWATORSKIE PRZY OBRAZACH EMPORY

2023 rok dla naszej parafii jest rokiem bardzo intensywnych prac konserwatorsko-budowlanych. Po wielu latach przygotowań i zabezpieczania bryły świątyni sukcesywnie prowadzimy prace konserwatorskie przy zabytkach ruchomych wewnątrz świątyni. więcej

Komentowanie jest wyłączone.