KOLEJNY ETAP PRAC W ŻELICHOWIE ZAKOŃCZONY

Z wielką radością informujemy o zakończeniu kolejnego etapu prac konserwatorskich przy naszym kościele parafialnym Cerkiew Św. Mikołaja w Cyganku Dziękuję państwu Ewa Świątkowska Pytel i Jerzy Pytel za profesjonalne podejście do prac oraz i ich wykonanie. Bez Waszego zaangażowania i poświęcenia wielu remontów w tej parafii by nie zrobiono. 🙏

Dziękuję również instytucjom państwowym wspierającym remonty tejże świątyni.

Jest jeszcze wiele do zrobienia, chociażby kolejne etapy ścian na zewnątrz, odbudowa wieży, oraz cale wyposażenie świątyni wewnątrz.

Wykonano prace konserwatorskie przy licu wschodniej części ściany północnej ze szkarpami kościoła p.w. św. Mikołaja w Żelichowie, zgodnie z decyzją PWKZ nr ZN.5142.708.2018.KK z dnia 19.10.2018 r. W trakcie prac wykonano dokumentację fotograficzną. Na wstępie zdezynfekowano powierzchnię ściany i wzmocniono osłabione fragmenty powierzchni cegieł i fug. Mechanicznie usunięto liczne łaty i uzupełnienia cementowe. Oczyszczono powierzchnię muru z zabrudzeń powierzchniowych. Wzmocniono silnie zdezintegrowane fragmenty cegieł, zapraw. Uzupełniono ubytki w cegłach i zaprawach spoinujących. Scalono kolorystycznie wypełnienia wykonano hydrofobizację powierzchni. Prace odebrano komisyjnie bez zastrzeżeń z udziałem przedstawiciela PWKZ w dniu 25.10.2019 r.
Prace dotowane były przez Województwo Pomorskie, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, Gminę Nowy Dwór Gdański i Powiat Nowodworski.

Przed konserwacją

 

Po konserwacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *