WIZYTA ARCYBISKUPA EUGENIUSZA POPOWICZA W CYGANKU

IMG_4727 (Copy)W niedzielę 15 listopada 2015 r. do parafii greckokatolickiej p.w. św. Mikołaja z wizytą duszpasterską przybył jego Ekscelencja nowo mianowany Metropolita Przemysko-Warszawski Arcybiskup Eugeniusz Popowicz. Ksiądz Arcybiskup Eugeniusz przewodniczył Boskiej Liturgii, w której główną intencją było podziękowanie Bogu za ofiarodawców, pracowników, parafian i ludzi dobrej woli, którzy w 2015 roku brali udział w pracach remontowych kościoła p.w. św. Mikołaja w Cyganku. W homilii ksiądz Arcybiskup przywołał słowa Papieża Franciszka, o nadziei: „Nigdy nie pozwólcie, aby pozbawiono was nadziei, bo ona jest drogą, którą podążamy do Boga. Tak jak kobieta, która w dzisiejszej ewangelii zostaje uzdrowiona ze swojej choroby. 12 lat chorowała na krwotok, i z nadzieją, że może być uzdrowiona, dotyka Boga.” – mówił arcybiskup.

Na eucharystii byli również obecni: Pan Zbigniew Ptak – Starosta Nowodworski, Pan Jacek Michalski – Burmistrz Miasta Nowy Dwór Gdański, Pan Stanisław Kołtuniak – Kierownik Budowy, Pracownicy Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków, Pan Edward Pogorzelec z pracownikami, Państwo Ewa, Jerzy i Urszula Pytel – nadzór konserwatorski i koordynacja zadania, Pan Teodozy Zariczny – inspektor Budowy, Pan Jerzy Hrycyna wraz z pracownikami – Tele Elektronic i licznie zebrani parafianie. Na zakończenie Boskiej Liturgii o. Paweł Potoczny – proboszcz parafii w słowie do zebranych powiedział: „Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie. Dziękuję z całego serca za przewodniczenie Boskiej Liturgii i modlitwie za naszą parafialną wspólnotę, a także za wszystkich ofiarodawców i pracowników, którzy pracowali w ciągu tego roku nad zadaniem Remont ratunkowy ścian ryglowej części nawy z wymianą stolarki okiennej w cerkwi p.w. św. Mikołaja w Cyganku/Żelichowie. Dzięki zakończeniu tego zadania XIV-wieczna świątynia została uratowana przed katastrofą budowlaną. Świątynia św. Mikołaja w Cyganku odzyskuje swój blask, który będzie przede wszystkim chwałą Pana Boga i jej patrona. Bo to dzięki Bogu i św. Mikołajowi dzieją się tu w Cyganku cuda. I za to im dzisiaj dziękujemy.

Wszystkie zadania, o których dzisiaj mówimy były finansowane dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Urzędu Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański
I parafii Greckokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Cyganku
Zadanie główne i wszystkie dodatkowe prace kosztowały ponad 400 tysięcy złotych. Jednak bez zaangażowania i życzliwości poszczególnych ludzi te pieniądze by nie pomogły. Ekscelencjo, drodzy goście i parafianie. To wy jesteście największym darem, który dał mi Bóg!!! I za Was Jemu dzisiaj dziękuję!!!”

Ks. Arcybiskup Eugeniusz Popowicz wręczył podziękowania od Arcybiskupa Jana Martyniaka, Metropolity Przemysko-Warszawskiego.

W poniedziałek 16 listopada 2016 r. ksiądz Arcybiskup Eugeniusz Popowicz z księdzem Pawłem Potocznym odwiedzili Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

o. Paweł Potoczny
Proboszcz
Foto. J. Hrycyna

Zobacz także:
XIV WIECZNA PERŁA ŻUŁAW JAK NOWA
http://gdansk.tvp.pl/22647629/xiv-wieczna-perla-zulaw-jak-nowa

PARAFIA W CYGANKU/ŻELICHOWIE ZAKOŃCZYŁA REMONT XIV-WIECZNEGO KOŚCIOŁA
(https://www.cyganek.ndg.pl/parafia-w-cygankuzelichowie-zakonczyla-remont-xiv-go-kosciola/)

NOWY ŻYRANDOL DO ŚWIĄTYNI
(https://www.cyganek.ndg.pl/nowy-zyrandol-do-swiatyni/)

GOTYCKI FRESK ŻYWY KRZYŻ PRACE BADAWCZE
(https://www.cyganek.ndg.pl/gotycki-fresk-zywy-krzyz/)

ROZPOCZĘLIŚMY REMONT
(https://www.cyganek.ndg.pl/rozpoczelismy-remont/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.