ODNOWILIŚMY OBRAZ Z 1752 r. 

Jesienne miesiące roku w naszej parafii, od wielu lat, są czasem zamykania oraz otwierania nowych tematów. O co chodzi? Oczywiście o prace konserwatorsko-budowlane. Związane jest to z terminami rozliczeń wniosków dotacyjnych oraz startu w kolejnych konkursach dotacyjnych na następny rok. Taka kolej rzeczy w parafii, na której wyposażeniu jest zabytkowa świątynia z XIV wieku oraz ponad 40 zabytków ruchomych wyposażenia świątyni od XIV do XX wieku. Każdy z nich wpisany jest do rejestru zabytków i pod ścisłym nadzorem Urzędu Konserwatorskiego. 

Rok 2025 jest dla naszej wspólnoty bardzo wyjątkowym rokiem. Gdyż dokończyliśmy największą realizację przy naszej świątyni, tj. Rekonstrukcję drewnianej nastawy wieży wraz z dzwonnicą. Po 80-ciu latach milczenia, przy naszej świątyni po raz pierwszy z dzwonnicy kościoła zabrzmiały dzwony. Jako wspólnota parafialna, jesteśmy dumni, że wytrwaliśmy w tak ważnej realizacji. 

Oprócz tego wielkiego zadania, również skierowaliśmy naszą uwagę na nieco mniejsze realizacje, które również wymagały pilnej konserwacji. Niejako na „pierwszy ogień prac” wybraliśmy wielkoformatowy obraz ścienny z 1752 r. Obraz Biczowanie Jezusa o wymiarach 256 cm x 237 cm. 11 lat temu zastaliśmy ten obraz w stanie katastrofalnym. Aby nie niszczał i nie obrywał się z ram, zdjęliśmy go, zabezpieczyliśmy i nastąpił czas oczekiwania. Jak zawsze potrzebny był ostatni element PIENIĄDZE. 

W 2024 oraz 2025 roku pozyskaliśmy środki na konserwację zabytkowego dzieła z 1752 roku. od instytucji:

➡️ Samorządu Województwa Pomorskiego 

➡️ Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków 

➡️ Starostwo Powiatowe Nowy Dwór Gdański 

➡️ Prywatni Ofiarodawcy (przy wsparciu fundacji Siepomaga)

➡️ Parafia Greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Żelichowie 

Przemianę najlepiej widać wtedy, kiedy obserwujesz proces zmian. Obraz przemawia mocniej niż same słowa. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, gdyż ona ukazuje ogrom pracy, który został włożony w konserwację zabytkowego działa sztuki. 

Jesteśmy wdzięczni p. Małgorzacie Zyzik, konserwatorce malarstwa i rzeźby polichromowanej ze Szczecina, za włożony trud przywrócenie blasku naszemu dziełu sztuki. 

Obraz niebawem będzie umieszczony na południowej ścianie we wnętrzu świątyni. Obraz biczowanie Jezusa wpisuje się w program czterech obrazów wielkoformatowych. W kolejności od wejścia w kierunku prezbiterium: Przemienienie Pańskie, Biczowanie Jezusa, Cierniem Koronowanie oraz Ukrzyżowanie. 

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie.

Wspólnie dbamy o dziedzictwo narodowe, nasz wspólny skarb. 

Ks. Paweł Potoczny – Proboszcz

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *